Juhul kui olukordi, kus mõnede töötajate palgad on palgasüsteemist väljas, tuleb ette väga harva, ei ole tegemist väga suure probleemiga. Palgasüsteemi eesmärk on eelkõige ühtse raamistiku tekitamine ning üksikuid erandeid tuleb aeg-ajalt ikka ette. Kriitiliseks muutub situatsioon siis, kui eranditest saab reegel ning palgad ja palgasüsteem hakkavad elama kumbki oma elu. St palgavahemikud on küll paberi peal kenasti kirjas, aga palgad on kõrgemad, kui palgasüsteem seda ette näeb. Sellisel olukorral võib olla kaks põhjust - palgapoliitika, mis üritab põhipalgad võimalikult madalal hoida (nt positsioneerib ettevõtte palgad alla turu mediaani) või juhtide soov värvata n.-ö. superstaare, kelle palgaootused on tavaliselt üsna kõrged.
Mõlemal juhul on mõistlik korraldada juhtkonnaga arutelu, mida tekkinud olukorra lahendamiseks ette võtta. Kokkuhoidliku palgapoliitika muutmine on tavaliselt keerulisem, kuna tegemist on ettevõtte püsikulude suurendamisega, mis juhtidele enamasti ei meeldi. Samas on võimalik leida kompromisse nii tulemustasude vähendamise või teatud soodustuste kaotamise näol, mis võimaldab kogupaketi kulu hoida samal tasemel. Lisaks on pooltargumentideks nii kiirem värbamisprotsess kui töötajate kõrgem motivatsioon.
Kiirem värbamisprotsess tähendab seda, et töötaja saab asuda kiiremini tööle ning hakata teenima ettevõttele tulu. Samuti kulutavad värbamisspetsialistid ja juhid protsessile vähem aega, mis hoiab kokku ettevõtte kulusid. Mis puudutab töötajate motivatsiooni tõusu, siis vaatamata sellele, et raha on nn hügieenifaktor, on kindla ja garanteeritud sissetuleku kasv positiivne ning lisab kindlustunnet. Eriti olukorras, kus palgad on olnud pikalt külmutatud või tõusnud väga vähe. Nii näiteks otsustas isegi äärmiselt edukas ja väga konkurentsivõimelise palgapoliitikaga Google tõsta selle aasta algul kõigi töötajate põhipalka, vähendades samas aktsiaoptsioonide hulka, kuna nende analüüsi ja uuringu kohaselt oli antud muudatuse tasuvus kõrgem kui teistel alternatiivsetel lahendusvariantidel.
Tulles tipptegijate/superstaaride värbamise juurde, on oluline leppida alustuseks kokku selles, kes on ettevõtte jaoks tipptegija - mis on ootused tema teadmiste, kogemuste, hoiakute ja potentsiaali suhtes ning kuidas ta sobitub organisatsiooni konteksti. Kindlasti aitab siinjuures kaasa eelnevalt läbi viidud tööde analüüs, kus mitmed nimetatud kriteeriumid positsioonide lõikes läbi arutatakse ning ka ettevõtte talendijuhtimise protsess, mis määratleb erinevate tasemete nõuded. Mõnikord satub juht kandidaadist aga nii vaimustusse, et heidab positsiooni nõudmised kõrvale ning üritab ettevõttesse sisse tuua superstaari, omamata vähimatki ettekujutust, mida sellise talendiga peale hakata.
Taoline olukord on paraku negatiivne mõlemale osapoolele. Talendikas ja ülekvalifitseeritud töötaja ei saa antud positsioonil kogu oma potentsiaali kasutada ning mõnikord puuduvad ettevõttes ka karjäärivõimalused. Loomulikult ei ole kirjeldatud olukord pikas perspektiivis töötaja jaoks motiveeriv ning ta lahkub ettevõttest, vaatamata korralikule kompensatsioonipaketile. Tööandja seisukohalt on probleemiks see, kui organisatsioonil puudub plaan, kuidas tipptegija potentsiaali ettevõtte hüvanguks rakendada. Sellises olukorras tekib ettevõttele lihtsalt kõrgem palgakulu, kuid investeeringu tasuvus jääb tagasihoidlikuks.
Lisaks eelnevale võiks talendijuhtimise kontekstis mõelda läbi ka selle, kas alati on tarvis tipptegijat turult otsima minna või oleks mõistlik olemasolevaid töötajaid teadlikult arendada ja koolitada ning teadmiste ja kogemuste kogunedes neid järgmisele tasemele edutada. Taoline lahendus oleks organisatsiooni seisukohast palju optimaalsem, kuna koolitus ja arendamine mõjuvad üldjuhul hästi töötajate motivatsioonile ning ettevõte saab oma inimressursse ka paremini planeerida (sõltub vähem konkurentide poolt väljakoolitatud tipptegijatest).
Kirjeldatud lähenemine aitab hoida ka palgasüsteemi paremini kontrolli all, kuna nooremspetsialistide värbamisel on ettevõttel valida tavaliselt suurema hulga kandidaatide vahel ning sellest tulenevalt on palgaläbirääkimised antud tasemel lihtsamad. Ettevõtte sees liikudes on töötaja juba palgasüsteemis sees ning ta kohandab oma ootused enamasti vastavalt ettevõtte palgapoliitikale. On üsna vähetõenäoline, et kui töötaja on harjunud palgatõusudega nt vahemikus 3-5%, siis äkitselt hakkab ta nõudma 25%-suurust palgatõusu. Samuti on olemasolevate töötajate tulemuslikkus ja tase teada ning seetõttu on ka nende palgatõusud seotud väiksema riskiga võrreldes uue töötaja värbamisega, kes ei pruugi uues keskkonnas üldse mitte nii edukaks osutuda.
Kokkuvõtteks võib öelda, et korraliku palgapoliitika ja talendijuhtimise süsteemi abil on kindlasti võimalik ettevõtte kasumlikkust parandada. Alustada tuleks õiglasest ja konkurentsivõimelisest tasust, kuna nagu ütles James Goldsmith - If you pay peanuts you get monkeys. Ehk siis, kui maksta pähklites, saad tööle ainult ahvid, kelle panus ei pruugi ettevõtte edule just kõige paremini kaasa aidata. Samuti on oluline õigete kandidaatide värbamine, sobiva keskkonna loomine ning töötajate arendamine - see kõik aitab kaasa töötajate pühendumisele, mis on otseselt seotud ettevõtte tulemuslikkusega. Kui rakendada neid kahte põhimõtet personaliprotsesside väljatöötamisel või uuendamisel, on suur tõenäosus mõjutada ka ettevõtte kasuminumbreid positiivses suunas.