![]() |
Regent's Park, London, september 2010 |
Üsna pea on käes september, mis toob lisaks kooliaasta algusele kaasa erinevate palgaturu-uuringute raportite valmimise. Personalijuhtide lauale jõuavad kokkuvõtted, mis annavad indikatsiooni palgaturul toimunud üldiste muudatuste kohta ning konkreetse ettevõtte palkade konkurentsivõime kohta. Mõnikord täidavad nimetatud raportid lihtsalt huvitava lugemismaterjali rolli, mis jääb peale esmast sirvimist eelkõige abimaterjaliks uute töötajate palgaläbirääkimistel. Teinekord aitavad palgaturu-uuringute kokkuvõtted aga korrastada palgasüsteemi ning hoida kokku ettevõtte palgakulusid. Kõik sõltub sellest, kui põhjalikult tegeletakse analüüsiga ning mida andmetest välja loetakse. Seega on aeg üle korrata, millele tuleks tähelepanu pöörata tasustamise analüüsil ning kuidas panna numbrid "rääkima".
Kuna kõigil on kogu aeg kiire ja tuleb teha valikuid, millega tegeleda ning millega mitte, tekib küsimus, kui palju on ikkagi tarvis tasustamise analüüsile aega kulutada. Kuna antud tegevus annab detailset informatsiooni organisatsiooni palgakulude kohta, toob välja anomaaliad palgamaksmise praktikates, mis tekitavad ettevõttele põhjendamatuid palgakulusid ja näitab, kas palgapoliitika vastab püstitatud eesmärkidele, siis oleks ilmselt mõistlik teemasse süveneda. Seda enam, et ilma analüüsita on keeruline prognoosida palgakulusid ja teha palgamuudatustega kaasnevaid otsuseid, rääkimata palgasüsteemi loomisest või muutmisest, mis nõuab korralikku analüüsil põhinevat sisendit. Ja lõpuks on tasustamine lihtsalt teema, millel inimestele meeldib filosofeerida. Kahjuks taandub see tihtipeale üksnes sellele, et keegi on kusagilt kuulnud, et teised ettevõtted maksavad rohkem (või vähem) ning sellisel juhul on analüüsist palju abi diskussiooni ja läbirääkimiste pidamiseks.
Tasustamise analüüsi teostmisel tuleb alustuseks läbi mõelda, mis on kõige olulisemad küsimused, millele on tarvis leida vastuseid. Stacey Carroll PayScale'ist pakub välja viis teemat, millele keskenduda:
- Palgasüsteemi ja palgavahemike konkurentsivõimelisus
- Ettevõtte palgapoliitika ja tipptegijate tasustamine
- Töötajate paiknemine palgavahemikes
- Positsioonide paiknemine palgavahemikes
- Võimalikud riskid ettevõtte jaoks
Palgasüsteemi analüüsi puhul tuleks vaadata põhipalga ja tulemustasude osakaalusid ja kogupaketti, et saada aru, kas ettevõtte tasupakett on konkurentsivõimeline. Palgavahemike puhul on oluline pöörata tähelepanu sellele, kas tulenevalt ettevõtte palgapoliitikast on palgavahemikud turuvõrdluses konkurentsivõimelised või on palgaturg liikunud üles. Sellisel juhul peaks ettevõte muutma ka palgavahemikke. Vastasel juhul võib olla tagajärjeks samasugune kurioosne lugu nagu juhtus kunagi minu Läti kolleegidel, kes tegid küll igati korraliku palgasüsteemi, kuid arvasid ilmselt, et see teenib neid ausalt vähemalt järgmised kümme aastat ning seetõttu ei pööranud nad paaril järgneval aastal oma palgasüsteemile vähimatki tähelepanu. Häda oli aga selles, et palgaturg kasvas kiiresti ning varsti ei olnud enam muul moel võimalik inimesi tööle saada, kui teha nendest kõigist direktorid, kuna antud palgavahemiku palkadega oli võimalik veel kandidaate leida.
Teine probleem palgavahemikega on selles, et mõnikord on tööde analüüsi käigus paigutatud mõned positsioonid valesse palgavahemikku, mis muudab üldpildi segaseks (nt mõned lihtsamad tööd on sattunud palgavahemikku, kus palgad on oluliselt kõrgemad, kui turg lihtsate tööde eest maksab). Sellisel juhul tuleks positsioonid liigutada õigesse palgavahemikku, mitte hakata palgavahemikku ennast muutma. Mõnikord aitab aga ka lihtsalt eraldi koefitsendi rakendamine teatud tööperede puhul. Näiteks IT valdkonna tööde puhul maksab turg kõrgemat tasu, kui ülejäänud sama keerukusastmega tööde puhul ning seetõttu on palgasüsteemi säilitamise eesmärgil mõistlikum rakendada nendele töödele teistsugust koefitsenti, mitte hakata palgavahemikku väga laiaks ajama.
Samuti on oluline otsustada, kas lähtuda ettevõtte sisemisest õiglusprintsiibist, palkade konkurentsivõimelisusest palgaturuga võrreldes või üritada leida vahepealset kompromisslahendust. Ettevõtte seisukohalt võivad mõned tööd olla palju olulisemad, kui palgaturg neid üldiselt näeb ning sellest tulenevalt võib ettevõte maksta antud tööde puhul kõrgemat tasu. Samas võib ettevõte lähtuda ka ainult palgaturu andmetest ning jätta sisemise õigluse tahaplaanile. Kompromisslahenduse näiteks sobib eelpool mainitud eraldi koefitsendi kehtestamine teatud tööde puhul, mis ettevõtte seisukohalt ei ole ehk nii olulised, kuid palgaturu andmetest lähtuvalt on nende tasud ettevõtte palgavahemikest kõrgemad ning seetõttu kehtestatakse neile ka eraldi koefitsent.
Tulles tipptegijate tasustamise juurde, siis siin on oluline analüüsida, kas ettevõte käitub vastavalt palgapoliitikale. Nt kui ettevõte rõhutab tulemusjuhtimist, siis kas ettevõtte palgapraktika toetab seda ka läbi tasustamise. Antud kriteeriumi väljaselgitamiseks sobib tipptegijate tasude võrdlus palgavahemike keskmistega - kas tipptegijate tasud on palgavahemike tipus, keskel või alumises otsas. Loomulikult ei pea kõik tipptegijad asuma oma tasudega palgavahemiku tipus. Mõned neist on võib-olla alles liikunud uuele ametikohale, teised värskelt liitunud ettevõttega ning see peegeldub ka nende tasudes. Küll aga on põhjust muretseda, kui tipptegijate tasud on palgavahemiku alumises otsas ja keskpäraste töötajate tasud millegipärast kõrgemal. Sellel võib olla nii ajaloolisi kui ettevõtte sisepoliitikast tulenevaid põhjusi, kuid antud olukord nõuab kindlasti korrigeerimist, kui ei taheta oma kõige tublimatest töötajatest ilma jääda.
Sellega jõuamegi sujuvalt töötajate paiknemiseni palgavahemikes. Et mahukas palgaandmestikus head ülevaadet saada, võiks alustada kõigi positsioonide üldise analüüsiga palgaturu võrdluses, seejärel vaadata kõiki positsioone igas palgavahemikus ning lõpuks kõiki töötajaid igas palgavahemikus. Taoline lähenemine annab hea lähtepunkti palgaturu-uuringu andmete tutvustamiseks, vajadusel palgasüsteemi muudatusettepanekute tegemiseks ning ka üldiste palgaotsuste tegemiseks. Samuti tulevad nimetatud analüüsi käigus välja töötajad, kelle tasud ületavad palgavahemiku maksimumi. Selliste juhtumite lahendamiseks peaks ettevõttel olema reeglid, millest lähtuda - kas külmutada nimetatud töötajate palgad seniks, kuni palgaturg järele jõuab, teha neile erand ning tõsta siiski põhipalka või jätta põhipalk muutmata, kuid teha ühekordne väljamakse palgatõusu summa piires (Eestis seda ei kasutata, kuid USA-s on see üsna levinud lahendus).
Positsioonide paiknemisel palgavahemikes tuleks analüüsida, kas mõne vahemiku või töö puhul ei ole tekkinud ohtu tasude kokkusurumiseks (pay compression), mis võib palgasüsteemi tasakaalust välja viia. Nimetatud riski ettevõtte-siseste põhjuste osas võib tuua välja järgmised probleemid - ületunnitöö, mille eest on tõstetud põhipalka; töötaja pikaajaline staaž ettevõttes; juhid vs juhid, kes teevad ka spetsialisti tööd ja saavad sellest tulenevalt kõrgemat tasu; jne. Väliste riskitegurite osas võib tuua näite, kus mõne töö puhul kasvavad tasud staaži lisandudes väga kiiresti, samas kui ettevõtte palgasüsteem näeb ette sujuvamat ja rahulikumat palgatõusu. Sellega kaasneb oht kaotada töötajaid teistele ettevõtetele, kes värbavad kandidaate n.-ö. õige turuhinnaga.
Jõudes lõpuks võimalike riskideni ettevõtte jaoks võib lisaks juba eelpool mainitud riskidele tuua välja veel ettevõtte-sisese ebavõrdsuse probleemi, mis võib tuleneda nii juhtidest kui üldistest hoiakutest ja eelarvamustest. Juhtide puhul võib olla probleemiks nende suhtumine tasustamisse, mille kohaselt peaks palka tõstma kõigil töötajatel (st kõigile natuke, ilma diferentseerimata). Teine äärmus on juhid, kelle arvates ei ole keegi palgatõusu ära teeninud. Kuna ettevõttes on tavaliselt rohkem juhte kui üks, tekitab selline käitumine üksuste vahel pingeid ning viib ka ebavõrdse tasustamiseni, kuna ühe üksuse tipptegijad võivad saada alamakstud ning selle tagajärjel ettevõttest lahkuda.
Omaette küsimus on ka ebavõrdne tasustamine lähtuvalt demograafilistest parameetritest (vanus, sugu, jms). Nimetatud probleem võib ettevõtte jaoks tuua kaasa juriidilise riski ning selle vältimiseks oleks mõistlik analüüsida tasusid ka demograafiliste parameetrite alusel. Loomulikult ei eelda keegi, et kõik saaksid ühesugust tasu, kuid tasustamisotsuseid peab olema võimalik põhjendada lähtuvalt objektiivsetest kriteeriumidest.
Kui kogu suur töö tasustamise analüüsi osas on tehtud, on aeg teha järeldused ja panna kokku soovitused juhtkonnale. Selle etapi käigus on mõistlik teha koostööd juhtidega ning küsida ka nende sisendit, kuna ainuüksi andmetele tuginedes võib mõnikord teha valesid järeldusi. Juhtide tagasisidet tuleb küll kõrgelt hinnata, kuid samas tuleb jääda teataval määral kriitiliseks, kuna mõnikord üritavad juhid oma eksimusi välja vabandada ning olukorda ilustada. Enne soovituste kokkupanemist tuleks üle kontrollida ka ettevõtte ärilised eesmärgid ja prioriteedid, kuna need on sisendiks palgapoliitikale, mis omakorda on aluseks palgasüsteemile.
Tulemuste esitlemisel on oluline vältida detailidesse takerdumist ning esitada oma ettepanekud lihtsalt ja arusaadavalt. Vaatamata sellele, et analüüsi käigus sai kogutud hulgaliselt materjali ning võib tekkida kiusatus kogu seda suurt teadmist juhtkonnaga jagada, tuleb silmas pidada, et kõik need numbrid ja graafikud võivad enamuse inimestest lihtsalt segadusse ajada. Samuti on oluline selgitada, miks teatud muudatusi on tarvis teha ning näidata ära ka muudatuste rahaline mõju (kui seda esitluses ei mainita, võib olla üsna kindel, et see küsimus kerkib hiljem üles).
Kokkuvõtteks võib öelda, et tasustamise analüüs võib olla küll ajamahukas, kuid kasu sellest tegevusest on ettevõtte seisukohast väga oluline. Nimetatud tegevus annab ühest küljest indikatsiooni selle kohta, kas palgapoliitika täidab oma eesmärke ning teisest küljest hoiab ettevõtte palgakulusid kontrolli all ja maandab riske. Lisaks saavad ka kulutused palgaturu-uuringule õigustatud ning nimetatud raport leiab endale väärika rakenduse.