Alustuseks sellest, mis toimus aastatel 2008 - 2010, et saada aru üldisest kontekstist. Ka USA-s viidi läbi koondamisi (üle 8 miljoni inimese kaotas töö), külmutati või vähendati palkasid (üle 50% ettevõtetest), palgatõus kuivas kokku ning alustavate töötajate tasud kukkusid paljude tööde lõikes. Aastal 2010 toimus väike korrektsioon paremuse suunas - paljudes ettevõtetes lõpetati palkade külmutamine, võrreldes 2009. aastaga toimus väike kasv palgafondi osas ning alustavate töötajate palga tase stabiliseerus. Vaatamata ettevõtete headele majandustulemustele tööturul aga loodetud mahus paranemist siiski ei toimunud.
Tulles järgnevate aastate ootuste juurde ning võttes luubi alla tasustamise aspekti, võib välja tuua 3 suuremat trendi (aluseks Doug Sayed'i ettekanne WorldatWork'i webinaril Compensation Trends: 2010 in Review, and What We Can Expect 2011):
- Põhipalgafondi kasv jääb tagasihoidlikuks nii 2011. aastal kui ka tulevikus, kuna ettevõtted tahavad püsikulusid kontrolli all hoida;
- Tulemustasufondid suurenevad, kuna ettevõtted liiguvad rohkem tulemustele orienteerituse suunas ning on valmis laiendama tulemustasusüsteeme rohkematele töötajate gruppidele;
- Jätkuvalt väikeste põhipalga tõusude valguses muutub järjest olulisemaks tegelemine töötajate motivatsiooni, pühendumuse, tunnustamise, arendamise ja muude organisatsioonikultuuri elementidega.
Alustades põhipalgast võib loomulikult kinnitada, et põhipalk ise ei kao kuhugi, ent samas ei ole enamikes sektorites oodata ka suurt tõusu. Põhjuseks juba mainitud surve hoida püsikulud kontrolli all, nõrk tööturg (tööpuuduse kiiret vähenemist ei oodata ka USA-s) ning lisaks suur tõus tervishoiu- ja pensionisoodustuste kulude osas. Tõmmates paralleele Eestiga, võib öelda, et turu väiksus võib Eesti puhul palgatõusu oluliselt kiirendada, kuna majanduskasvu ja laienemise tingimustes tuleb üsna varsti puudus headest spetsialistidest ja juhtidest, tekitades sellega ettevõtetes kiusatuse alustada taas heade töötajate üleostmist. See võib lisaks inflatsioonile tuua kaasa probleemi, milleks on pay compression ehk palkade kokkusurumine väga väikesesse vahemikku. Kuna Eestis ei ole antud teemast väga palju räägitud, siis selgituseks nii palju, et pay compression tekib olukorras, kus näiteks uute ja juba kogenud töötajate palk on samal tasemel või alustavad uued töötajad isegi kõrgemalt palgatasemelt. Sellise olukorra võib põhjustada ettevõttes toimunud palkade külmutamine või vähendamine, mis on palgaturu trendidele jalgu jäänud ning loomulikult ei mõju see staažikate töötajate lojaalsusele hästi. Hea ja ülevaatliku postituse on selle kohta kirjutanud Margaret O'Hanlon, kes toob välja 6 hoiatussignaali, millele tähelepanu pöörata.
Tulles tulemustasude juurde, siis nagu juba mainitud, on ettevõtted valmis suurendama tulemustasufondi, kuna see on seotud otseselt ettevõtte tulemuse ja kasumiga. S.t. kui ettevõte teenib kasumit, tekib ka fond, millest tulemustasu maksta. Kasumi puudmisel või kahjumi korral saab ettevõte piirduda ainult põhipalga maksmisega, mis aitab hoida püsikulud kontrolli all. Tulemustasusüsteem aitab kaasa ettevõtte strateegia ja eesmärkide saavutamisele, samas kui põhipalk ei pruugi selles osas suurt panust anda. Küll aga on õiglane ja konkurentsivõimeline põhipalk oluline töötajate voolavuse vähendamise seisukohalt. Palgastruktuuride väljatöötamisel on raskuskese liikunud sisemiselt õigluselt välisele konkurentsi-võimele, kuna sellest on üsna vähe kasu, kui ettevõtte siseselt on kõik tööd õiglaselt hinnatud ja paiknevad palgasüsteemis üksteise suhtes korrektselt, kuid ettevõtte palgatase jääb kõvasti alla palgaturu keskmise. Herzberg'i kahe faktori teooria kohaselt ei ole tasu küll motivatsioonitegur, kuid juhul kui inimesed on alamakstud, tekitab see nendes rahulolematust ja vähendab lojaalsust ettevõttele. Sellest tulenevalt on oluline tegeleda nii tulemustasusüsteemide kui põhipalgastruktuuri ülevaatamise ja arendamisega.
Jõudes lõpuks töötajate pühendumuse ja lojaalsuse juurde, võib öelde, et antud valdkond on muutunud äärmiselt oluliseks ja sellele pööratakse USA-s oluliselt enam tähelepanu. Eestis levinud töötajate rahulolu-uuringud on siin juba eilne päev, kuna ettevõtted teadvustavad, et rahulolev töötaja ei ole kaugeltki mitte veel pühendunud töötaja. Ka äärmiselt tulemustele orienteeritud organisatsiooni-kultuur rõhutab tulemusi ja pühendumust, kuna pühendunud töötajatel on kõrgem töömoraal, nad saavutavad paremaid tulemusi, on ettevõttele lojaalsemad ning avaldavad nii ettevõttele kui kaastöötajatele positiivset mõju. Sellest tulenevalt tegeldakse palju enam kogupaketi kvalitatiivsete elementidega (karjääri-planeerimine, koolitus ja arendamine, tunnustamine, erinevad soodustused, paindlik tööaeg, jms). Kui kasutada taolise lähenemise illustreerimiseks Maslow' vajaduste püramiidi, siis seostuvad põhipalk ja soodustused (tervishoid, pension) Maslow' püramiidi alumiste astmetega (füsioloogilised-, turvalisuse- ning kuuluvusvajadus), samas kui ülemistel tasemetel olevad tunnustus- ja eneseteostusvajadus on seotud tulemustasude, tunnustamise, arengu ja karjäärivõimalustega. Vaid kõigi kompenentide edukal kombineerimisel on võimalik saavutada suurepäraseid tulemusi ning töötajate pühendumust ja lojaalsust.
Kokkuvõtteks võib öelda, et raha on töötajatele küll endiselt väga oluline, kuid see ei taga töötajate lojaalsust ning pühendumust. Piiratud palgafonde arvesse võttes on tasustamise spetsialistidel ja juhtidel siin ka piiratud võimalused töötajate põhipalka olulisel määral tõsta. Sellest tulenevalt on oluline tegeleda senisest enam nii kompensatsioonipaketi kvalitatiivsete elementidega nagu töötajate tunnustamine, arendamine ja karjäärivõimaluste pakkumine kui ka tulemustasusüsteemide arendamisega.