Teisest küljest ei ole endiselt kuhugi kadunud diskussioon teemal, mis on personalijuhtimise roll ja kas personalijuhtimise funktsiooni on üldse tarvis. Lugesin hiljuti Veigo Kell'a suhteliselt kriitilist postitust "Milleks on vaja personalijuhtimist?", mis seab personalijuhtimise valdkonna vajalikkuse paljuski küsimärgi alla. Kuigi postituses kirjapandud soovitused on osaliselt õiged, on praktikuna suhteliselt lihtne nii mõnigi väide või etteheide ka üsna kergesti ümber lükata. Näiteks see, et personalijuhtide jaoks on töötajad eelkõige inimressurss ja kulu. See on siiski pigem finantsjuhtide vaade, kuna personalijuhtide jaoks on töötajad talent ning nende arendamine investeering. Või nagu ütleb vägagi numbritele orienteeritud personalivaldkonna guru Jac Fitz-enz - erinevalt seadmetest ja tehnoloogiast on inimkapital ettevõtte ainus vara, mida saab arendada ning mis lisab ettevõttele lisaväärtust, illustreerides oma väidet värvika ütlusega: Sa võid saata jalgratta ükskõik kui paljudele koolitustele, lendama ei õpi ta sellest hoolimata mitte kunagi.
Nagu postituse algusest aru võib saada, näen mina personalijuhtimist strateegilise tegevusena. Aga enne veel, kui hakata rääkima strateegilise personalijuhtimise eeldustest ja takistustest, tuleks selgitada, mida strateegilise personalijuhtimise all mõeldakse. Personalijuhtimises võib välja tuua kolm taset - administratiivne, operatiivne ning strateegiline:
- Administratiivne tase tähendab töötajatega seotud dokumentatsiooni ja lepingute korrashoidmist, palgaarvestust ja tööaja-arvestust.
- Operatiivne personalijuhtimine sisaldab kõike seda, mida personalijuhtimisega enamasti seostatakse - ettevõtte strateegiast lähtuvate erinevate personalijuhtimise programmide väljatöötamine ja juurutamine, sh värbamine ja valik, koolitus ja arendus, tasustamine ja soodustused, töösuhted, tööohutus, karjäärinõustamine, jmt.
- Strateegiline personalijuhtimine on oma olemuselt proaktiivne ning tegeleb tööjõu planeerimise, organisatsiooniliste muudatuste ettevalmistamise ja toetamise (struktuurimuudatused, ühinemised ja ülevõtmised, jmt), organisatsiooni disaini, juhtide konsulteerimise, strateegilise tasustamise ning talendi- ja tulemusjuhtimisega.
Teiseks eeldab strateegiline personalijuhtimine efektiivset struktuuri, mis võimaldab pakkuda personalijuhtimise teenust parimal võimalikul moel. Uuringute põhjal on kõige efektiivsemaks lahenduseks kombinatsioon ühisteenuste keskusest (Shared Service Center), kompetentsikeskustest ja äriüksustes paiknevatest personalijuhtidest (HR Business Partners). Kui ühisteenuste keskus ja kompetentsikeskused võimaldavad läbi spetsialiseerumise ning protsesside standardiseerimise tagada kiire ja professionaalse teenuse ning hoida kulud kontrolli all, siis äriüksuste juures olevad personalijuhid tajuvad paremini ärilisi vajadusi ning kohandavad nendest tulenevalt protsessid ja protseduurid üksuse vajadustele vastavaks.
Kolmas strateegilise personalijuhtimise eeldus on ettevõtte personalidirektori/ personalijuhi taust. Kuigi mõnikord võib juhtkonnale tunduda, et strateegiliseks personalijuhtimiseks on tarvis juhti äripoolelt, siis uuringu tulemused andsid vastupidise tulemuse. Personalijuhtimise funktsioon oli ettevõtte jaoks strateegilise tähtsusega ning efektiivne pigem siis, kui personaliüksuse juht oli personalijuhtimise taustaga. See on ka üsna loogiline, kuna personalijuhtimise valdkond on lai ja kompleksne ning eeldab põhjalikku kogemust, et erinevate alamvaldkondade vahelistest seostest aru saada. Äripoole esindaja toob suure tõenäosusega juurde küll ärilist mõtlemist, kuid kui ta ei saa aru personalijuhtimise protsessidest, ei ole tal juhtkonna arutelul vestlusse midagi olulist lisada.
Lisaks mängivad strateegilise personalijuhtimise puhul rolli ettevõtte strateegiline fookus ning strateegilised algatused. Uuringutest selgus, et kui ettevõtte eesmärgiks on kasv või keskendumine põhitegevusele, on personalijuhtimise roll pigem operatiivne. Samuti on personalijuhtimine operatiivsel tasemel juhul, kui ettevõtte strateegilised algatused sisaldavad struktuurimuudatusi või kulude kokkuhoiu projekte. Taoliste tegevuste puhul mängib kõige olulisemat rolli finantsjuhtimine. Seevastu strateegilise fookuse suunamine kvaliteedile ja innovatsioonile ning strateegilised algatused, mis toetavad töötajate kompetentside arendamist ja teadmusjuhtimist (knowledge management), loovad hea eelduse strateegiliseks personalijuhtimiseks, kuna nende puhul on olulised nii inimeste kui organisatsioonikultuuri arendamine, mille osas saavad personalijuhid palju kaasa aidata.
Mida on Eesti personalijuhtidel nendest eelkõige USA-s läbi viidud uuringutest õppida? Alustades viimasest eeldusest (strateegia) võib öelda, et niikaua kuni Eesti ettevõtted keskenduvad kulude kokkuhoiule ja säästurežiimile, on strateegilise personalijuhtimisega suhteliselt keeruline tegeleda. Igasugune arendustegevus eeldab teatud eelarvet ning selle puudumisel on raske kui mitte võimatu töötajate kompetentse arendada. Eesti personalijuhtidel on raskem tõusta strateegilisele tasemele ka seetõttu, et kõikvõimalikud toetavad ja administreerivad tegevused toimuvad paljuski n.-ö. põlve otsas ja/või Excelis, mis ei paku just kõige optimaalsemaid lahendusi. Samuti on vähe võimalusi rutiinsete tegevuste outsourcing'uks, kuna selles osas puudub Eestis nii traditsioon kui ka tasemel teenusepakkujad. Kahjuks on head tehnoloogilised lahendused lihtsalt kallid ning väikesel turul ei tasu taoline investeering ennast ära.
Mis puudutab struktuuri, kus on nii kompetentsikeskused kui äriüksustes paiknevad personalijuhid, siis seda saavad endale lubada paraku ainult suurettevõtted. Väikefirmades on iga personalitöötaja "mees kui orkester", kes peab valdama kõiki personalijuhtimise alamvaldkondi ning sel moel strateegiliseks organisatsiooni arendamiseks aega ei jätku. Jõudes lõpuks eelduse juurde, et personalijuhtimise taustaga personalijuhid suudavad oluliselt paremini tõsta personalijuhtimise funktsiooni strateegilisele tasemele, võib nentida, et seda ei takista Eestis küll mitte miski. Tarvis on vaid julgust, järjepidevust ning pidevat enesetäiendamist, kuna ajad muutuvad ning personalijuhtimine koos nendega.
Kui eelnev jutt tundus natuke negatiivne, siis tegelikult ei ole asi üldse lootusetu. Ka Eestis on suurettevõtteid, kus struktuur on just täpselt selline nagu uuringute tulemused soovitasid, süsteemid on automatiseeritud ning strateegilised algatused keskenduvad kompetentside arendamisele ja teadmusjuhtimisele. Väiksemate ettevõtete osas jääb vaid loota, et ehk jõuab kunagi ka Eestisse arusaamine ja mõtteviis, et kõike ei pea ise tegema ning teatud teenuste sisseostmine on efektiivsem, kuna see tagab kiire ligipääsu teadmistele ja kompetentsidele, mis ettevõttel endal puudvad. Seni tuleks aga keskenduda kahele olulisele momendile, mis on kogu kõne all oleva muudatuse aluseks - personalijuhid peavad õppima juurde uusi oskusi ning muutma enda töökorraduse efektiivsemaks, et jääks aega ka uuteks strateegilisteks algatusteks.